اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان : اخبار: تلاش در جهت كاهش تصادفات واژگوني خودرو در جاده هاي استان اصفهان اخبار - تلاش در جهت كاهش تصادفات واژگوني خودرو در... بازگشت به صفحه قبل
تاریخ انتشار:1398/11/29
تلاش در جهت كاهش تصادفات واژگوني خودرو در جاده هاي استان اصفهان

تعيين مقاطع با ريسك بالاي تصادف به منظور كاهش تصادفات واژگوني بر اساس تحليل مبتني بر سامانه GIS حوادث رانندگي در محورهاي برون‌شهري و روستايي استان اصفهان

 

 به گزارش روابط عمومي اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان اصفهان ، مهدي خضري مدير كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان اصفهان گفت : بررسي سوانح جاده‌اي كشور نشان مي‌دهد كه متوسط متوفيات ناشي از واژگوني خودروها در كشور 31 درصد كل متوفيان مي‌باشد .

خضري افزود : طبق آمارهاي دريافتي از پزشكي قانوني كل كشور ، تلفات ناشي از واژگوني وسايل نقليه ، 43 درصد از متوفيان سوانح رانندگي استان اصفهان را به خود اختصاص داده است و بررسي‌هاي ديگر نشان مي‌دهد كه 34 درصد تصادفات منجر به جرح و 18 درصد تصادفات خسارتي در استان اصفهان به دليل واژگوني وسايل نقليه رخ داده است.

وي گفت : عوامل انساني ، خودرو و راه از جمله دلايل رخ دادن تصادفات به شمار مي رود.

مدير كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان اصفهان افزود : بررسي تصادفات فوتي در 3 سال گذشته حاكي از آن است كه عدم توجه به جلو با 52 درصد مهمترين عامل تصادفات فوتي به دليل واژگوني در استان اصفهان بوده است.

وي خاطر نشان كرد : بيش از 70 درصد تصادفات ناشي از عوامل انساني مي باشد كه عدم توجه به جلو ، تجاوز از سرعت مقرره ، خستگي و خواب آلودگي و عدم رعايت حق تقدم از مهمترين دلايل آن به شمار مي رود .

خضري افزود : در خودروهاي استاندارد ، ابزاري به نام «سيستم كنترل پايداري الكترونيكي» در مواقعي كه خودرو تمايل به واژگون شدن دارد، فعال مي‌شود و از واژگوني خودرو تا حد قابل ملاحظه‌اي جلوگيري مي‌كند كه متاسفانه اكثر خودروها فاقد اين سيستم هستند و به همين علت عامل خودرو به طور مستقيم و غير مستقيم در تصادفات واژگوني دخيل مي باشد .

مدير كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان اصفهان افزود : علاوه بر عامل انسان و عامل خودرو، عامل راه نيز در وقوع تصادفات واژگوني دخليل است كه شيب عرضي ناكافي در قوس‌ها از عوامل بروز تصادفات از نوع واژگوني مي باشد ، به همين دليل 109 نقطه پر تصادف شناسايي شد كه از اين تعداد 67 نقطه مصوب كشوري و اعتبار 13 نقطه آن در سال جاري تصويب شده است كه همكاران راهداري ستاد و شهرستانها در حال اصلاح شيب شيرواني و بخشنده نمودن محورهاي ارتباطي استان مي باشند.

وي خاطر نشان كرد : با اصلاح 67 نقطه پر تصادف مصوب كشوري ، تصادفات و تلفات جاده اي به نحو چشمگيري كاهش خواهد يافت .

خضري افزود : با عنايت به مهيا بودن بانك اطلاعاتي مكاني-توصيفي تصادفات استان اصفهان در سامانه GIS ، با شناسايي و تشخيص مقاطعي از راه كه احتمال وقوع تصادف در آن بسيار است ، طي 3 سال گذشته نقشه موقعيت مكاني تصادفات مذكور تهيه شده است و در سال 97 با توجه به اولويت بندي مقاطع داراي ريسك تصادفات واژگوني در جهت رفع آن اقدام خواهد شد  .​

thumb-1
مشاهده ویدئو خبر        پرينت خبر  پرينت خبر  
Share on Google+
Share on Facebook
Share on twitter
مشخصات:
نظرات: *

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"