اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان : اخبار: سامانه پایش و نظارت هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل مسافربري برون شهري اخبار - سامانه پایش و نظارت هوشمند تردد ناوگان حمل... بازگشت به صفحه قبل
تاریخ انتشار:1398/11/28
سامانه پایش و نظارت هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل مسافربري برون شهري
سپهتن در واقع از حروف اول " سامانه ي پايش هوشمند تردد ناوگان " استخراج شده است سامانه اي كه بمنظور نظارت و كنترل بهينه تر ناوگان حمل و نقل عمومي جاده اي كشور طراحي و ايجاد شده است.
عليرضا صفاتاج معاون حمل ونقل اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان اصفهان گفت:سامانه ي سپهتن، سامانه پایش و نظارت هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل مسافربري برون شهري است دستگاهي که درون خودرو نصب می شود و از طریق سیم کارت GPRS به طور مداوم اطلاعات تعریف شده ي داخل ماشين را به مراكز پليس راه ارسال مي كند . اطلاعاتي نظير: سرعت؛ هويت راننده ؛ مشخصات گواهينامه و ساعت كاركرد راننده .
وي افزود:اين  سيستم قادر است از طريق شبكه ارتباطي به محض نزدیک شدن اتوبوس هاي مسافر بري بين شهري به پاسگاه هاي پليس راه  نسبت به تخلیه ي اطلاعات اقدام کرده و عملکرد وسیله نقلیه را مورد بررسی و ارزيابي دقيق قرار دهد؛ سامانه مرکزی مذکور با سیستم صورت وضعیت مسافر و سایر سامانه های مورد نیاز تبادل اطلاعات می کند. ارتقاي بهره وری حمل و نقل عمومی کشور در راستای اقتصاد مقاومتی و همچنین افزایش ایمنی و ارتقاي سطح کنترل و پایش لحظه ای عملکرد ناوگان، از اهداف اصلی طرح سپهتن است. آنچه كه بر لزوم طراحي و بهره گيري از اين سيستم هوشمند تاكيد دارد؛ مديريت يكپارچه ، كنترل و ساماندهي اصولي تردد هاي بين شهري است . وجود بیش از ۴۴۰ هزار دستگاه خودروي حمل و نقل كالا و مسافر ، وجود بیش از ۶۰۰ هزار نفر راننده ي حرفه ای فعال در این حوزه و همچنین جابجایی سالانه ۵۰۰ میلیون تن کالا و ۳۰۰ میلیون نفر مسافر از دلایل ديگر استفاده از اين سامانه ي هوشمند است.
صفاتاج در خصوص اينكه سامانه قادر است در خصوص مواردي نظير نداشتن بيمه ؛ معاينه فني و جلوگيري از قاچاق كالا و سوخت هم كمك شاياني به مجريان قانون كند اذعان كرد: سپهتن ابزاري است كه  كنترل و نظارت  پليس راه را دو چندان نموده و تلاش آنان را دربرقراري نظارت بر مديريت سرعت و افزايش ايمني در جاده ها را تسهيل ميكند .   سپهتن مي تواند با تشخيص كاركردهاي واقعي رانندگان تلاشگر و زحمتكش بستري براي شناسايي اين عزيزان را فراهم آورد؛ اين سيستم مي تواند با كنترل سرعت تردد هاي بين شهري ؛ خطرات ناشي از تصادفات و سوانح را به شكل گسترده اي كاهش داده و نهايتا سلامتي و ايمني خود رانندگان عزيز را  تضمين نمايد.
thumb-1
مشاهده ویدئو خبر        پرينت خبر  پرينت خبر  
Share on Google+
Share on Facebook
Share on twitter
مشخصات:
نظرات: *

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"