اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان : اخبار: آغازاجرای طرح تخصیص سهمیه سوخت براساس پیمایش از اول تیرماه اخبار - آغازاجرای طرح تخصیص سهمیه سوخت براساس پیمایش... بازگشت به صفحه قبل
تاریخ انتشار:1398/11/29
آغازاجرای طرح تخصیص سهمیه سوخت براساس پیمایش از اول تیرماه

استان اصفهان در زمینه دارا بودن عمر ناوگان استان دوم کشوربشمار میرود که در این زمینه بیش از 190 ناوگان حمل و نقل جاده ای در استان اصفهان درنوبت نوسازی هستند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان اصفهان در نشست خبری با خبرنگاران که با موضوع پیمایش سوخت، نوسازی ناوگان حمل ونقل جاده ای و سفرهای تابستانی،برگزار شد با اشاره به اینکه دولت برای نوسازی 100 هزار ناوگان  در کشور برنامه‌ریزی کرده است، افزود: سن ناوگان مینی بوس دراستان اصفهان 24 سال و سن ناوگان حمل بار 22 سال است که این مسئله وضعیت اسفباری برای حمل و نقل به شمار میرود.

  داریوش امانی ، با اشاره به اینکه بخش حمل و نقل در تولید ناخالص ملی کشورها نقش ویژه‌ای دارد ادامه داد:خوشبختانه دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل تسهیلاتی را برای خرید ناوگان مسافربری (اتوبوس) تا 400 میلیون تومان با بهره 10 درصد اختصاص داده است که اگر کسی بخواهد اتوبوس خود را تبدیل کند، نرخ این تسهیلات 6 درصد می‌شود.

وی ادامه داد: این تسهیلات در بخش بار 300 میلیون تومان با نرخ بهره 15 درصد است و اگر تصمیم به نوسازی ناوگان باشد نرخ این بهره به 10 درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته شاهد رشد متوازن حمل و نقل در تمامی انواع حمل و نقل هستیم، افزود: اما در کشور ما بیش از 95 درصد بار حمل و نقل بر دوش جاده‌ها و حمل و نقل جاده‌ای است.

وی با بیان اینکه در بحث عمر ناوگان نیز استان دوم در کشور هستیم، تصریح کرد: امسال بیش از 190 ناوگان حمل و نقل جاده ای در استان اصفهان آماده نوسازی هستند.

امانی با تاکید بر اینکه وضعیت عمر ناوگان مینی بوس در استان اصفهان خوب نیست، گفت: میانگین ناوگان مینی بوس در استان اصفهان 24 سال است که باید در این زمینه تدابری در نظر گرفته شود.

وی در خصوص سفرهای تابستانه،نیز گفت: بخشی از سفرهای تابستانه پیش از ماه رمضان آغاز شده که اوج آن بعد ماه رمضان خواهد بود و در این باره جلساتی با پلیس راه، هلال احمر و اداره راهداری برگزار شده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان اصفهان تاکید کرد: برای سفرهای تابستانی 2 هزار ناوگان مسافربری جاده ای برای جابجایی مسافران آمادگی دارند. همچنین شرکت‌های معاینه فنی در سطح استان اصفهان و امداد خودرو به صورت آماده باش هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال در بحث نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای کار بزرگی انجام می شود، اظهار داشت: اصفهان از نظر تعداد ناوگان باری، تعداد رانندگان، شرکت های حمل و نقل بار، تعداد NGOها و مجتمع های رفاهی در کشور حرف اول را می زند.

وی افزود: اصفهان یکی از پراهمیت ترین بخش حمل و نقل کشور است و با داشتن 45 NGO در بخش حمل و نقل بیشتر امور را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان اصفهان با اشاره به اجرای طرح تخصیص سهمیه سوخت براساس پیمایش که از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز و قرار است از ابتدای تیرماه اجرایی شود، تصریح کرد: به منظور روان سازی تامین سوخت مورد نیاز ناوگان حمل و نقل بار و مسافر تخصیص سهمیه سوخت براساس پیمایش در جلسه 5 بهمن سال 90 هیات وزیران تصویب شد.

وی بابیان اینکه اجرای این طرح را می‌توان انقلابی در بخش حمل و نقل کشور دانست تاکید کرد: براین اساس خودروهای مشمول این تصویب نامه شامل کامیونت، اتوبوس و مینی بوس سوخت شان بر اساس اسناد حمل و نقل از جمله بارنامه، صورت وضعیت و سی ام آر تخصیص می یابد.

 وی تاکید کرد: این طرح در راستای جلوگیری از قاچاق سوخت، افزایش بهره‌وری و جلوگیری از حمل بارهای بدون بارنامه اجرا میشود. که مرحله بعدی آن نیزاز مهرماه سال 95 بر اساس اطلاعات سامانه موقعیت‌یاب جغرافیایی انجام می‌شود.

وی در پایان به این نکته نیز اشاره داشت که  متولی احداث مجتمع‌های بین‌راهی، بر عهده اداره  کل پایانه های استان نیست  وبرای بحث نظارت بر این مجتمع‌ها دارای خلاء قانونی هستیم.

امانی ؛ با بیان اینکه 48 ‌سازمان مردم‌نهاد در بخش حمل و نقل استان اصفهان فعال است، افزود: انتقال وظایف تصدی‌گری از بخش دولتی به بخش خصوصی از سال‌ها پیش در این نهاد کلید خورده و بیشتر کارها در این زمینه توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان اصفهان با اشاره به سهم ناوگان حمل و نقل عمومی در تصادفات جاده‌ای بیان کرد: سهم تصادفات دو تا 2.5 درصد است.

thumb-1
مشاهده ویدئو خبر        پرينت خبر  پرينت خبر  
Share on Google+
Share on Facebook
Share on twitter
مشخصات:
نظرات: *

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"