اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان : اخبار: همایش بررسی طرح تخصيص سوخت ناوگان عمومی برون شهری، بر اساس پیمایش در اصفهان برگزار شد. اخبار - همایش بررسی طرح تخصيص سوخت ناوگان عمومی برون... بازگشت به صفحه قبل
تاریخ انتشار:1399/03/11
با حضور مديران ستادي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي ؛
همایش بررسی طرح تخصيص سوخت ناوگان عمومی برون شهری، بر اساس پیمایش در اصفهان برگزار شد.

​​به گزارش روابط عمومی حمل و نقل و پایانه های استان اصفهان، عليرضا صفاتاج،معاون حمل و نقل اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان اصفهان، در اين همایش با اشاره به اینکه نرخ سوخت در کشور ایران متناسب با بازار جهانی نیست، بیان داشت: پایین بودن نرخ سوخت در ایران، قاچاق این فرآورده را به همراه دارد. بنابراین باید سعی شود تا قیمت سوخت را با قیمت های جهانی منطبق نماییم. 

جلوگیری از قاچاق و فروش خارج از شبکه سوخت، استفاده رانندگان از ناوگان جدید، کاهش آلودگی، جلوگیری از تردد ناگان بدون بارنامه و همچنین پیشگیری ازایجاد مشاغل کاذب از جمله محاسنی است که صفاتاج برای  اجرای طرح تشخیص سوخت ناوگان عمومی برون شهری، بر اساس پیمایش برشمرد.

در ادامه همایش رییس پلیس آگاهی استان اصفهان با بیان اینکه قاچاق سوخت تاثیر منفی و نامطلوبی بر اقتصاد کشور دارد ، خاطرنشان ساخت: استان اصفهان به عنوان یکی از منابع تامین کننده سوخت کشور به شمار می آید و حدود 380 هزار بشکه سوخت در این استان تولید که 50 میلیون لیتر آن به 5 استان دیگر انتقال می یابد. 

سرهنگ ستار​ خسروی  اذعان داشت: با وجود پالایشگاه نفت در استان اصفهان، ظرفیت بالایی در تولید فرآورده های نفتی در آن به چشم می خورد. به دلیل اقتصاد تک محصولی فرآورده های نفتی، یکی از منابع درآمد اصلی محسوب می شوند.

وی ادامه داد: جلوگیری از قاچاق سوخت یکی از محاسن طرح مذکور است و موجب ایجاد نظم و انظباط در حمل و نقل که یکی از هم ترین زیرساخت های پراهمیت در دست یابی به توسعه است می شود.

در ادامه دغاغله، مدیر کل دفتر حمل و نقل کالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي  با اشاره به اینکه سوخت به عنوان یک انرژی تجدید ناپذیر از جمله موضوعات مهم در هر کشوری است، تصریح کرد: به دلیل اهمیت این امر در اکثر کشورها، مدیریت انرژی به عنوان دغدغه دولت و مسئولان است که در ایران هم  از چند دهه گذشته مدیریت انرژی مورد توجه قرار گرفته است. 

وی یادآورشد: طبق آمار اعلام شده از سوی شرکت نفت 120 میلیون لیتر برای حمل و نقل سهمیه تخصیص یافته است که از این میزان تنها 50 میلیون لیتر آن مورد استفاده قرار می گیرد. 

مدیر کل دفتر حمل و نقل کالاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي تصريح کرد: در چند سال اخیر به ویژه بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، کاهش سقف برداشت، کاهش سوخت گیری ، مدت زمان ذخیره و منطقه ای کردن آن،سبب شده است که رانندگان با مشکلات متعددی روبه رو شوند. بنابراین به نظر می رسد که اجرای تصویب نامه هیات دولت که در تاریخ 14 بهمن ماه ابلاغ شد، بتواند مشکلات مذکور را رفع نماید. 

به گفته دغاغله، مصوبه هیات دولت مبنی بر2 مرحله است. مرحله اول که بر اساس اسناد حمل می باشد، از تاریخ 1 اردیبهشت 94 اجرا می شود. مرحله دوم که مبنی بر تخصیص سوخت به ناوگان بر اساسGPS است، نیز از مهرماه سال 95 اجرا خواهد شد. 

وی پیرامون مراحل اجرای طرح تخصیص سوخت ناوگان بر اساس پیمایش یادآور شد: در اولین مرحله محاسبه میزان پیمایش وسیله بر اساس کیلومتر در انتهای هر ماه و تعیین میزان کارکرد وسیله صورت می گیرد. سپس ضریب تردد و یا یک سرخالی محاسبه می شود که در آن مواردی همچون جاده های ناهموار، مدت زمانی که برای بازرسی صرف می شود و صف های طولانی و همچنین فاصله زمانی تخلیه تا پایانه محاسبه می گردد. در ادامه میزان پیمایش نهایی در ماه های گذشته به شرکت فرآورده های نفتی ابلاغ شده و میزان سوخت مصرفی ناوگان با توجه به سه عامل نوع، ظرفیت و سن ناوگان تعیین می گردد. نهایتا پس از تایید وزارت نفت میزان سوخت در کارت های سوخت رانندگان شارژ خواهد شد. 

در ادامه مهندس مداح،مدیر کل فن آوری و ارتباطات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده اي خاطرنشان ساخت: تخصیص سوخت در مسیرهای ناهموار به صورت ضریب تردد است. ناوگانی که به دلایل مختلف از جمله تعمیرات متوقف شده اند، میزان سوختی که به آنها تعلق گرفته ذخيره شده و می توانند در ماه بعدی از آن استفاده کنند. کامیون ها و اتوبوس هایی که فاقد بارنامه هستند، سهمیه سوخت درون شهری به آنها تعلق می گیرد که با اجرای طرح سهمیه موجود کاهش پیدا خواهد کرد. 

به گفته مداح ناوگانی که فاقد کارت هوشمند هستند تا 3 ماه آتی فرصت دارند، برای اخذ کارت هوشمند اقدام نمایند. 


thumb-1
مشاهده ویدئو خبر        پرينت خبر  پرينت خبر  
Share on Google+
Share on Facebook
Share on twitter
مشخصات:
نظرات: *

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اصفهان میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"